«آرزو میکنم که بتوانیم برنامه هایمان را بدون هیچ نوع اختلال اجرا کنیم»

مصاحبه | سانی منسن، رئیس عمومی کمیته سویدن برای افغانستان منصوب شده در دفتر افغانستان

نخست از همه تبریکات ما را بابت مقام جدید تان به حیث رئیس عمومی کمیته سویدن برای افغانستان پذیرا شوید. چالش های آینده برای کمیته سویدن کدامها اند؟

«تشکر، در نخست بگذارید ببینیم که وضعیت با انتخابات پارلمانی پیشرو در ماه اکتوبر سال روان میلادی و سپس انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده چگونه بهبود پیدا میکند.»

«ما در تطبیق برنامه هایمان در محلات ناامن، جائیکه در کنترل دولت نبوده همواره با چالش مواجه هستیم. برخی اوقات فعالیت های ما متوقف میشوند و یا با سکتگی و اختلال مواجه میشوند؛ مخصوصاً برنامه هایی که موضوعات حقوق پسران و دختران را در بر دارند.»

«حالا ما یک پروژه بزرگ پایپ کشی را در ولسوالی رستاق ولایت تخار روی دست داریم که بسیار چالش برانگیز است هم از نکته نظر تخنیکی و هم بخاطریکه این بزرگترین پروژهٔ است که تا هنوز کمیته سویدن برای افغانستان آنرا تطبیق نموده است. این یک پروژه بسیار هیجان برانگیز است!»

اگر قرار باشد که شما یک فهرستی از آرزو هایتان را برای آینده ایجاد کنید، کدام مسائل را در آن جا خواهید داد؟

«اینکه میتوانستیم برنامه هایمان را بدون هیچ نوع اختلال تطبیق نموده و فعالیت های خود را در ولسوالی هایی که از قبل در آن حضور داشته ایم توسعه دهیم تا به مشکلات بخش عظیم از مردم در آن ولسوالی ها رسیدگی نمائیم. 

شما سوابق جالب و دلچسب دارید، آيا میتوانید خلاصه آنرا با ما شریک سازید؟

«من در سال ۱۹۸۸میلادی کارم را به یک سطح بین الملل در شرق میانه با سازمان ملل متحد برای مهاجرین فلسطین (UNRWA) آغاز نمودم که در این جریان در شهر بیروت کشور لبنان، شهر وین کشور اتریش و شهر عمان کشور اردن مستقر بودم. من در سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) مخصوصاً با یوگسلاوی اسبق و با اتحادیه اروپا در  شهر رمله فلسطین و  با سازمان حضور بین المللی موقت در شهر هبرون فلسطین (TIPH) نیز ایفای وظیفه کرده ام. در نخست من به حیث یک افسر نظامی در یک کندک سویدنی سازمان ملل متحد در لبنان ادای خدمت نموده ام که به همینگونه در کار های بین المللی علاقه پیدا کردم.

قبلاً هم شما برای مدت بیشتر از یکسال در رهبری کمیته سویدن برای افغانستان به حیث معاون رئیس عمومی حضور داشتید، بزرگترین تغییرات در نقش جدید تان چیست؟

«من حالا از یک مسؤولیت جمعی بزرگتر برخوردار هستم و از موسسه کمیته سویدن برای افغانستان در اجتماع بیرون نمایندگی میکنم که این یکی از مهمترین و ضروری ترین بخش کارم است. همچنان مهم است تا به توسعه کار هایمان ادامه داده و از کیفیت آن اطمینان حاصل کنم. »