داکتر عید محمد ملاخیل: "مبتلا شدن به ویروس کرونا به معنی تلف شدن نیست"

داکتر عید محمد ملاخیل در بخش تجرید کرونا (کوید-19) به صفت داکتر در این اواخر مقرر گردیده است. وی جذبه ارایه خدمات به مردم دارد. در جواب این پرسش که چرا این وظیفه پرچالش را قبول نمود، می گوید: "انگیزۀ قبول نمودن این وظیفه صرف خدمت به جامعه و مردم است، نه کدام چیزی دیگری و در حقیقت خدمت نمودن به مردم یکی از آرزوهای طفولیتم می باشد."

در پاسخ به این سوال که آیا مریضی کرونا خیلی خطرناک بوده و باید مردم از آن بسیار بترسند، داکتر ملاخیل می گوید: "در سایر کشور ها که سطح مرگ و میر مریضان کوید-19 بلند است، علت آن استرس روانی و افسردگی ژرف می باشد. باید بگویم که مبتلا شدن به ویروس کرونا به معنی تلف شدن نیست، و نه هم تماس گرفتن با مریض کرونا به معنی اینست که گویا ما به مرض مبتلا شدیم. اگر گاهی هم با مریض مشکوک کرونا تماس گرفتیم، باید مستقیم به تشناب برویم، دست و روی خود را بشویم و حمام بگیریم، و باید لباس خود را عوض نمائیم. به این معنی که ما می توانیم به آب گرم و صابون ویروس را از بین ببریم. ما باید در مقابله با ویروس کرونا ذهناً قوی باشیم."

در مورد خدمات شفاخانه ولایتی میدان شهر داکتر عید محمد می گوید: "در شفاخانه ولایتی ما برای مریضان کوید-19 بخش تجرید 25 بستر داریم، که این بخش از بخش خدماتی مرکزی شفاخانه میدان شهر در فاصله دور (تقریباً در فاصله یک کیلومتر) موقعیت دارد. ما در اینجا دو ساختمان جداگانه داریم، یکی برای کارمندان خدماتی یا پرسونل شفاخانه است و یکی هم بخش تجرید برای مریضان کرونا است، که به بخش تجرید غیر از اشخاص مسؤول ورود سایر افراد ممنوع است. ساختمان مریضان کوید-19 نیز به دو بخش تقسیم گردیده است، یک بخش آن برای مریضان مشکوک کرونا و یک بخش آن برای مریضان تائید و تثبیت شدۀ کرونا می باشد. ما بخش مراقبت جدی نیز داریم که مجهز به سامان آلات مانند ماشین تولید اکسیجن، گراف قلب، اکسری، کاردیا مانیتور، سکشن و سایر وسایل طبی می باشد."

به گفتۀ داکتر ملاخیل، تا بحال دو مورد مثبت مریضان کرونا در بخش تجرید کرونا بستر می باشند، وی می گوید: "تا به امروز (25 حمل، 1399) ما سمپل 21 مریض مشکوک را به لابراتوار مرکزی کابل روان کردیم، که از این جمله تا بحال دو نتیجه کوید-19 مثبت تائید گردیده اند، که این دو مریض در بخش تجرید بستر می باشند."

در مورد وضعیت صحی این دو مریض، داکتر ملاخیل می گوید: "تا بحال وضعیت صحی دو مریض مبتلا شده به کرونا خوبست، و به مرور زمان حالت ایشان رو به بهبود است، آرزومندم که به زود ترین فرصت اینها صحت یاب گردند."

در پایان، داکتر ملاخیل به مردم عامه یک پیام دارد، وی می گوید: "از مردم می خواهم که در خانه هایشان بمانند. توصیه ام به مردم اینست تا خوراکه های غنی به ویتامین سی مانند ترکاری و میوه تازه بخورند، تا سیستم ایمنی ایشان نیرومند شود، ما می توانیم اینگونه از ویروس کرونا مصؤون بمانیم."