دیدار رسمی رئیس عمومی کمیته سویدن برای افغانستان با جلالتمآب رئیس جمهور محمد اشرف غنی

دانیل مدانی، رئیس عمومی کمیته سویدن برای افغانستان صبح امروز با جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کاخ ریاست جمهوری دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسه محترم داکتر احمد خالد فهیم، معاون رئیس عمومی کمیته سویدن و آقای زمری ثاقب، مشاور ارشد استراتژیک رئیس عمومی نیز حضور داشتند.

در این جلسه معلومات در مورد فعالیت های کمیته سویدن برای افغانستان در 17 ولایت افغانستان با بیش از 6500 تن کارمند افغان برای رئیس جمهور کشور ارائه گردید.

کمیته سویدن برای افغانستان از چهل 40 سال گذشته بدینسو تحت چتر حکومت های مختلف در افغانستان کار و فعالیت کرده است و بی طرفی و تعهد طولانی مدت خود را نسبت به مردم افغانستان، عمدتاً در مناطق روستایی و صعب العبور حفظ کرده است.

دو میلیون نفر از خدمات بهداشتی کمیته سویدن برای افغانستان در کشور بهره مند می شوند و حدود 100.000 طفل (58٪ دختران) در مکاتب تحت حمایت کمیته سویدن برای افغانستان مشغول آموزش هستند.

کمیته سویدن برای افغانستان وسایل حرکی و کمکی را برای 15000 فرد دارای معلولیت فراهم کرده است و حدود 500 فرد دارای معلولیت قرضه های دورانی را برای ایجاد کسب و کار شخصی خویش دریافت کرده اند.

کمیته سویدن برای افغانستان همچنین برنامه ملی میثاق شهروندی (CCNPP) را تطبیق میکند و برای هزاران افغان در مناطق روستایی آب پاک آشامیدنی را فراهم کرده است. 

جلالتمآب رئیس جمهور غنی از حضور درازمدت کمیته سویدن در افغانستان اظهار سپاس و قدردانی کرده و کمیته سویدن برای افغانستان را بعنوان یک سازمان غیردولتی الگو در کشور نامید.

رئیس جمهور غنی ضمن اظهار امتنان بابت کمک و حمایت از افغان های آسیب پذیر، بر ضرورت تداوم این کمکها در بخش های آموزش با کیفیت، بویژه معرفی فن آوری اطلاعات در این سکتور، ادامه تمرکز بر مناطق روستایی و ارائه خدمات بهداشتی تأکید کرد.