نسیمه| تصویر : سلیمه بیگلری

نسیمه دختران را تشویق میکند تا در قریه فعال باشند

در ولایت جوزجان، نسیمه ۱۸ ساله باشندگان قریه چهل مرد را قانع ساخته است تا از خود باید یک شورای مردمی داشته باشند. حالا نسیمه یک عضو منتخب این شورا است و برای بهبود زندگی باشندگان این قریه کار می کند.

قبل از تشکیل این شورا زمانیکه کارمندان اجتماعی موسسه کمیته سویدن برای افغانستان در قریهً چهل مرد در نزدیکی شهر شبرغان خانه به خانه میرفتند متوجه شدند که اهالی این قریه در تشکیل یک شورای که از آنها نمایندگی کرده و زندگی شان را بهبود ببخشد علاقمند نبودند. کمیته سویدن برای افغانستان در راستای توانمند ساختن جوامع محل در ولایت جوزجان کار میکند تا آنها با حمایت دولت، رهبری روند توسعه و پیشرفت شانرا بعهده بگیرند. کمک رساندن به اعضای محل برای تشکیل یک شورا و یا هم شورای انکشافی محل یکی از گام های مهم در این راستا خوانده می شود، زیرا تصمیم بالای بهبود قریه از طریق این شورا گرفته میشود.  

اهالی قریه چهل مرد برخلاف بسیاری از قریه های دیگرعلاقمند تشکیل این شورا نبودند. ولی یک کار استثنایی در این زمینه رخ داد و آن اینکه نسیمه یک دختر ۱۸ ساله فقط یک سال قبل با فامیل خود در این قریه سکونت گزید. نسیمه می گوید: "من باید مکتب خود را در اثر نا امنی ها در ولایت کندز ترک میکردم. من واقعاً میخواهم که برای اهالی این قریه یک کاری انجام دهم و نمی خواهم که در خانه باقی بمانم. "

او واقعاً که می خواست یک عضوی از این شورا باشد و خوشبختانه که اهالی قریه هم به او رای اعتماد دادند. یگانه مشکل او در این راه رضایت والدین او بود. او می گوید: "پدرم در نخست رضایت نداشت که من در این پروگرام شامل باشم اما من خوشحال هستم که بزرگان قریه از من حمایت کردند و پدرم را قانع ساختند. "

امروز نسیمه یک عضو فعال این شورا است و او دیگر زنان و دختران قریه را تشویق میکند که همانند خودش فعال باشند.

نسیمه میفزاید: "انشاالله که من به تحصیل خود ادامه میدهم و آرزو میکنم که برای اهالی قریه خود بخصوص دختران که در سن و سال من قرار دارند مفید و موثر باشم. "