از یک صنف تا به یک مکتب

سال‌ها پیش در یک منطقه کوهستانی دور افتاده به نام گاو میشک ؛ درولسوالي قره باغ ولایت غزني از سوی کمیته سویدن برای افغانستان یک صنف روستایی ایجاد شد، در حالیکه هیچ نوع امکانات برای درس خواندن نداشت، اما ایجاد این صنف برای مردم این منطقه سعادت آفرین شد؛ به این معنی که این صنف به یک مکتب ابتدایی مجهز و زیبا مبدل شد و اکنون از سوی کمیته سویدن برای افغانستان برای آن یک تعمیر مجهزبنام آقا محمد آباد شد.

گاومیشک در دامنه‌های کوه‌ها منطقه ایست که باشنده گان آن با مشکلات گوناگون دست و پنجه نرم میکنند. حتی در اینجا آب پاک آشامیدنی هم بسیار کم است. درین منطقه نخست یک صنف روستایی ایجاد شد و از برکت دوام این صنف اکنون برای درس خواندن در حدود ۴۳۰ پسر و ۱۵۰ دختر این منطقه یک مکتب عصری و مجهز اعمار شد.

درین مکتب در حدود (۱۰.۴) میلیون افغانی مصرف برداشته است که شش صنف درسی، دو دفتر اداری، یک کتابخانه، تشناب‌ها، دیوار احاطه، میزها و چوکی‌ها و دستگاه آب آشامیدنی آن نیز به واسطه دستگاه برق شمسی فعال شده است؛ که این دستگاه نه تنها برای شاگردان، بلکه برای ۶۰۰ خانواده نیز زمینه آب پاک آشامیدنی را مساعد نموده است.

در مراسم افتتاح این مکتب؛ آمر معارف ولسوالی قره باغ، کارمندان بخش های معارف و انکشاف دهات کمیته سویدن برای افغانستان، بزرگان قومی منطقه و شاگردان اشتراک ورزیده بودند.

آمر معارف ولسوالی قره باغ و بزرگان قومی منطقه زحمات و کمک های کمیته سویدن برای افغانستان را قدردانی نموده و از بابت اعمار این مکتب از ایشان تشکر نمودند.

یک تن از شاگردان صنف ششم این مکتب به نام عتیق الله جان گفت: »ما تمامی شاگردان از اعمار این مکتب خوشحال هستیم. من علاقه‌مند به تحصیلات عالی نیز هستم.«

سرمعلم این مکتب؛ محترم حمدالله گفت: »ما قبلاً برای تدریس جای مناسب نداشتیم که با اعمار این مکتب مشکل ما به صورت کامل حل گردید و تمامی لوازم درس خواندن از سوی کمیته سویدن برای ما محیا شده اند و ما از ایشان تشکر میکنیم.«

در ولسوالی قره باغ تنها در مکتب‌ها و صنف های روستایی کمیته سویدن در حدود ۷۱۹ پسر و ۴۶۷۱ دختر مصروف درس خواندن هستند.