رئیس عمومی کمیته سویدن برای افغانستان از برنامه های کمیته سویدن در ولایت وردک دیدار نمود

رئیس عمومی کمیته سویدن برای افغانستان آقای دانیل مدنی از دفتر ساحوی کمیته سویدن درولایت وردک، شفاخانه ولایتی میدان شهر و از مکتب قابله های جامعه در میدان شهربه تاریخ چهارم اکتوبر سال جاری دیدن نمود. آقای مدنی همچنان از بخش های دیگر این شفاخانه مانند بخشهای مراقبت از نوزادان و زایمان ، سلامت مادر و کودک ، بخشهای معاینات سراپا ، سوء تغذیه کودکان و بخشهای لابراتواری بیمارستان در این ولایت دیدار نمود.

کمیته سویدن برای افغانستان در ولایت وردک برای بیشتر از ۶ لک تن خدمات صحی ارائه می نماید که شامل خدمات ذیل می باشد: جراحی عمومی، تداوی امراض داخله عمومی، امراض داخله اطفال، مراقبت های صحی طفل و مادر، بخش مراقبت های جدی،‌ معاینات چشم، تداوی خدمات روانی، تداوی اچ آی وی و مرض سل،‌ ایکسری، التراسوند، لابراتوار و تداوی دندان و ارائه خدمات فزیوتراپیو.

آقای دانیل همچنان از مکتب قابله های جامعه نیز دیدار نمود. مکتب قابله های جامعه یک مرکز معیاری آموزشی قابله ها می باشد. که نقش مهمی در ارائه خدمات صحی زایمان در افغانستان ایفا می کند. مکتب قابله های جامعه در سال ۲۰۰۴ م از سوی کمیته سویدن برای افغانستان تاسیس گردیده که تا به حال ۱۸۲ تن قابله ها را در ۸ دور فارغ نموده است. فعلا ۲۵ تن شاگرد در دوره نهم مصروف آموزش هستنند که آنها در ماه می سال آینده ۲۰۲۲ فارغ خواهند گردید.

آقای دانیل در این سفر همچنین با آقای مولوی رحیم الله محمود، والی میدان وردک و آقای قاری بختیار مدنی، رئیس صحت عامه ملاقات کرد. دراین دیدار مسئولین جدید این ولایت به آقای دانیل خوش آمدید گفته  و وعده همکاری و هماهنگی با کمیته سویدن را کردند. محترم والی در جریان صحبت هایشان گفتند: (‌ ما از کمیته سویدن برای افغانستان تشکر می کنیم که در شرایط خیلی دشوار به همکاری و کمک های شان به مردم افغانستان ادامه دادند. کمیته سویدن نام نیک دارد،‌ از زمان تجاوز روس ها مردم با نام خوب کمیته سویدن آشنایی دارند.  ما امیدوار هستیم که کمیته سویدن به کمک های شان ادامه بدهند. )‌

آقای دانیل مدنی، رئیس عمومی کمیته سویدن برای افغانستان و هیئت همراه او، آقای شفیع الله شریفی، مسؤول دفتر ساحوی کمیته سویدن در وردک و همکارانش از مرکز صحی تنگی سیدان در ولسوالی دایمیرداد ولایت میدان وردک به تاریخ ۶ ام اکتبرسال جاری دیدار نمود.

آقای دانیل پس از دیدار از تمامی بخش های این مرکز گفت: خوشحالم که خدمات صحی با کیفیت در این مناطق دور افتاده به نیازمندان میرسد. همچنان ما از جامعه جهانی میخواهیم تا به کمک های شان به افراد نیازمند در این شرایط سخت و دشوار ادامه دهند. چون واقعا مردم عام به کمک اینجا نیاز دارند. اگر خدمات صحی قطع شود زنده گی طفل و مادر به خطر مواجه می شود.

قابل ذکر است که در مرکز صحی تنگی سیدان در ماه سه هزار مریض مراجعه میکند. در ماه ۵۰ مادر در این کلینیک ولادت می کند که حد اقل سه ولادت از این جمله پیچیده بوده و نیاز به عملیات جراجی دارند. این مرکز صحی به فاصله ۱۲۰ کیلومتر از میدان شهر موقعیت دارد که اکثر راه جاده های خامه و ناهموار می باشد. کمیته سویدن برای افغانستان از چندین دهه بدین سو در ولایت میدان وردک خدمات صحی ارائه میکند.